7 sierpnia 2018

Czym jest osobista refleksja?

Refleksja osobista jest czymś, czemu się poświęcam, ale czego rzadko doceniam. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że zawsze czułem się dość świadoma własnej wartości i jako głęboko myślący twórca i tak spędzam chyba zbyt wiele czasu na własnej drodze! Od rozpoczęcia kursu coachingu i mentoringu pięć miesięcy temu, napisałam wiele postów, które odzwierciedlały moją osobistą refleksję. Proces ten wydawał mi się nieco dziwny, ale po wytrwałości zrozumiałam jego wartość. Dlatego dziś poświęcam co najmniej piętnaście minut na refleksję.

REFLEKSJA OSOBISTA

Jeśli jesteś nowa w osobistej refleksji, to po prostu obejmuje ocenę twoich doświadczeń i ponowne rozważenie rzeczy z nowej perspektywy. Może to obejmować ustalenie, co się wydarzyło, jak zareagowałaś na tę sytuację, jak współpracowałaś z kolegami, jak twoje działania mogły wpłynąć na innych, czego dowiedziałaś się o sobie i co, jeśli w ogóle, mogłabyś zrobić inaczej następnym razem. Nie wydaje mi się, aby istniały jakieś zasady, jeśli chodzi o refleksję, po prostu potrzeba czasu, aby rozważyć każde doświadczenie i wyciągnąć z niego wnioski. Można tego dokonać poprzez myślenie, pisanie lub dyskusję.

Więc dziś dzielę się kilkoma korzyściami, jakie odniosłam z regularnej osobistej refleksji. Pasjonuje mnie to, że życie staje się prostsze i łatwiejsze, i odkryłam, że dzięki refleksji mogę lepiej decydować, czy rzeczy w moim życiu się sprawdzają. Uważam również, że w większości przypadków, jeśli przyjrzymy się wewnątrz, uzyskamy wszystkie odpowiedzi. Dzięki temu możemy prowadzić piękne życie pełne wszystkich rzeczy, które kochamy!

Niewiele rzeczy tak zwiększa naszą samoświadomość, jak właśnie osobista refleksja, a dzięki poświęceniu czasu na ocenę sytuacji możemy się z niej wiele nauczyć, a w niektórych przypadkach przestać popełniać ten sam błąd ponownie! Refleksja osobista pomaga nam lepiej zrozumieć, kim jesteśmy, jak odnosimy się do innych i jak ukazujemy się w świecie. Jest to niezwykle mocne narzędzie, które może budować naszą pewność siebie i zachęcać nas do akceptacji osoby, którą jesteśmy.