buty sportowe
18 czerwca 2018

Buty sportowe – krótka historia

Buty nosili już pierwsi ludzie. W kurhanach z epoki kamienia sprzed 5000 lat znajdowano mumie w dość dobrze zachowanych butach z kawałków skóry jelenia. Jednak to pierwsze obuwie miało charakter głównie funkcjonalny, Dopiero w Egipcie i Grecji obuwie zaczęło wskazywać na status człowieka, tak jak dziś obuwie sportowe ze sklepu https://zoio.pl/obuwie/buty-sportowe pokazuje czym się zajmuje człowiek. W Grecji i Rzymie sandały były noszone tylko przez wyższe klasy społeczne, obywateli i profesjonalnych żołnierzy. Chłopi na ogół chodzili boso.

buty sportowe

Co ciekawe, popularne obecnie wśród kobiet buty na koturnie były pierwotnie stworzone dla egipskich rzeźników, by mogli poruszać się po rzeźni pokrytej krwią i odpadami. W Grecji koturny były wykorzystywane także przez pierwszych aktorów, aby byli lepiej widoczni na scenie. Grecy mieli też igrzyska olimpijskie ale obuwie sportowe pojawiło się znacznie później, atleci ćwiczyli też nago i boso.

Także w średniowieczu obuwie pozwalało na chwalenie się bogactwem i statusem społecznym. Takie buty były bogato zdobione, a pozwolić sobie na nie mogła tylko szlachta. Biednych można było rozpoznać po krótszych noskach, za to przedstawiciele dworu potrafili nosić buty nawet z półmetrowym, zawiniętym w górę szpicem. Potem pojawiły się buty na obcasie – na razie głównie dla panów, którzy dosiadali koni.

Dopiero w XIX w. gdy pojawiły się maszyny do tkania i szycia pojawiła się masowa moda. W tym okresie też mężczyźni zaczęli nosić spodnie. Postęp technologiczny zrewolucjonizował rynek i przyczynił się do powstania klasycznych męskich butów, które znamy w niemal niezmienionej formie do dziś, jak buty sportowe czy kozaki. Damskie buty także pochodzą z tej epoki, choć wiele elegantek wtedy nosiło buty szyte ręcznie.

Skoro mowa o butach sportowych, to kultura sportu rozkwitła dopiero w XIX wieku; powrócono do idei olimpijskich, sport zaczął być akceptowalny. Jednak uprawianie sportu w dotychczas noszonych ciężkich skórzanych butach okazało się uciążliwe i niepraktyczne. Wielu szewców zaczęło produkować lekkie buty sportowe – na przykład Adi Dassler stworzył firmę Adidas (a jego brat firmę Puma).

W Polsce buty sportowe pojawiły się po I Wojnie, wraz z profesjonalnym sportem. Nazywano je trampki, bo noszone były przez trampów, czyli włóczęgów jak harcerze. W okresie PRL nie było wielkiego wyboru, ale noszono obuwie sportowe na ulicy; w latach 90. kapitalizm zalał nas tanimi chińskimi trampkami, zapanował też szał na koszykówkę. Do dziś wiele osób nazywa buty sportowe po prostu adidasami.